Metalo skonis burnoje, dar vadinamas disgeuzija arba parageuzija, yra skonio sutrikimas, kai žmogus jaučia metalo skonį, nors burnoje nieko nėra. Kartais tai gali pasireikšti kartu su nuovargiu, kuris yra nuolatinis išsekimo ir energijos trūkumo jausmas.

Metalo skonis savaime gali atsirasti dėl prastos burnos sveikatos. Kai žmogus jaučia metalo skonį ir nuovargį, galimos priežastys gali būti nuo šalutinio vaistų poveikio iki rimtesnių medicininių problemų, tokių kaip inkstų liga.

Šiame straipsnyje aptariame aštuonias galimas metalo skonio ir nuovargio priežastis, gydymo galimybes ir kada kreiptis į gydytoją.

Priežastys

vyras laiko savo šventyklą, nes jaučia metalo skonį burnoje ir nuovargįPasidalinkite Pinterest
Sinuso infekcija yra galima metalo skonio ir nuovargio priežastis.

Skonio disgeuzija – tai užsitęsęs, nemalonus pojūtis burnoje, dėl kurio žmogus jaučia metalo, nemalonų ar apkartusį skonį. Kai kažkas pakeičia įprastą skonio pumpurų ir su jais susijusių nervų takų funkciją, tai gali sukelti skonio sutrikimą ir nuovargį.

Daugiau nei 200 000 žmonių kasmet kreipiasi į gydytoją dėl problemų, susijusių su skoniu arba kvapas. Daugelis sutrikimų ir kitų veiksnių gali sukelti šiuos simptomus, įskaitant:

Šienligė

Dažni šienligės arba alerginio rinito simptomai yra čiaudulys, niežtinčios ir ašarojančios akys bei užgulta ar sloga.

Asmuo gali pajusti metalo skonį dėl uždegusių nosies takų ir problemų dėl maisto kvapo. Be to, dėl šienligės žmogus dažnai jaučiasi pavargęs ir irzlus.

Sinusų, viršutinių kvėpavimo takų ir ausų infekcijos

Sinusų, ausų ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sukelia uždegimą, kuris gali sutrikdyti uoslę ir skonį.

Papildomi sinusų infekcijų, viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir ausų infekcijų simptomai yra galvos skausmas, karščiavimas, nosies užgulimas, kosulys, sinusų spaudimas ir ausų skausmas.

Šalutinis vaistų poveikis

Skonio sutrikimai ir nuovargis yra vienas iš daugelio dažniausiai skiriamų vaistų šalutinių poveikių. Pagal 2019 metų tyrimasinformacijoje apie 282 (17 proc.) iš 1645 tyrimo duomenų bazėje registruotų vaistų buvo paminėta disgeuzija.

Kai kurie vaistai, galintys sukelti metalo skonį ir nuovargį, yra šie:

 • tam tikrų antibiotikų, tokių kaip klaritromicinas ir tinidazolas
 • kaptoprilis
 • metforminas
 • disulfiramo
 • auranofinas
 • geležies papildai geležies stokos anemijai gydyti

Vitamino B-12 trūkumas

Vitamino B-12 trūkumas gali sukelti daugybę įvairių simptomų, įskaitant dusulį, smeigimo pojūtį rankose ir kojose, geltoną odą ir nuotaikos pokyčius.

Vitamino B-12 trūkumas gali sukelti nuovargį, nes gali pablogėti žmogaus gebėjimas gaminti raudonuosius kraujo kūnelius, kurie perneša deguonį visame kūne. Sunkus trūkumas gali pradėti paveikti nervus, todėl burnoje gali atsirasti metalo skonis.

Nėštumas

Metalo skonis burnoje yra dažnas nusiskundimas pirmąjį nėštumo trimestrą. Daugelis nėščių moterų taip pat jaučia nuovargį.

Nėštumo metu hormonai organizme svyruoja. Šis svyravimas gali paveikti pojūčius, o tai gali sukelti specifinį potraukį, o kai kurie maisto produktai ar kvapai gali atrodyti bjaurūs.

Nėštumo metu moterys taip pat gali jausti galvos skausmą, galvos svaigimą ir rytinį pykinimą.

Inkstų nepakankamumas

Kai inkstai neveikia tinkamai, atliekos gali kauptis kraujyje. Dėl šio kaupimosi žmogus gali jausti nuovargį ir metalo skonį burnoje.

Be metalo skonio ir nuovargio, dažni inkstų ligos simptomai gali būti kūno skausmas, patinimas ir kvėpavimo sutrikimai.

Kai kuriais atvejais žmogus gali patirti šiuos simptomus dėl inkstų pažeidimo apsinuodijus. Pavyzdžiui, vadovautiglazūra ir apsinuodijimas lydmetaliu sukelia inkstų pažeidimą ir gali sukelti disgeuziją bei nuovargį.

Centrinės nervų sistemos sutrikimai

Skonio pumpurai siunčia signalus į smegenis per kaukolės nervus. Centrinės nervų sistemos sužalojimas, pavyzdžiui, insultas, galvos trauma ar Bello paralyžius, gali sukelti skonio sutrikimą ir nuovargį.

Taip pat gali būti papildomų simptomų, tokių kaip sumišimas, regėjimo sutrikimai, galvos skausmas ir seilėtekis.

Vėžio gydymas

Iki 86% žmonių, kuriems buvo atlikta chemoterapija, spindulinė terapija (ypač galvos ir kaklo srityje) arba abiem atvejais, gydant vėžį, pranešė apie skonio pokyčius.

Šis pokytis yra laikinas, o normalus skonio pojūtis ilgainiui turėtų grįžti. Yra įvairių ekspertų patarimų, kaip padėti žmonėms, besigydantiems vėžiu, mėgautis maistu kuo įprastai.

Nuovargis yra dažniausias šalutinis vėžio gydymo, apimančio chemoterapiją, spindulinę terapiją ar biologinę terapiją, poveikis.

Diagnozė

Asmuo, jaučiantis metalo skonį ir nuovargį, turėtų pasikalbėti su gydytoju. Tikėtina, kad gydytojui diagnozei nustatyti prireiks telemedicinos vizito arba asmeninio susitikimo.

Gydytojas užduos klausimus apie asmens simptomus ir ankstesnę ligos istoriją. Priklausomai nuo atsakymų, jie atliks tikslinį galvos ir kaklo tyrimą arba atliks visą fizinį egzaminą.

Gydytojas taip pat gali užsisakyti kraujo tyrimus ar kitus vaizdavimo tyrimus, tokius kaip kompiuterinė tomografija. Kai kuriais atvejais jie gali nukreipti asmenį pas otolaringologą – sveikatos priežiūros specialistą, kuris specializuojasi ausų, nosies ir gerklės ligų srityje.

Gydymai

Metalo skonio ir nuovargio gydymas priklausys nuo pagrindinės šių simptomų priežasties.

Dėl tam tikrų priežasčių, tokių kaip nėštumas ir vėžio gydymas, metalo skonis ir nuovargis išnyks laiku. Dėl kitų priežasčių gali prireikti pakeisti asmens mitybą ar vaistus.

Prieš keisdamas receptinius vaistus, asmuo visada turėtų pasitarti su gydytoju.

Priežastis Gydymas
Šienligė Vaistai nuo alergijos ir alergiją sukeliančių veiksnių vengimas
Sinusų, viršutinių kvėpavimo takų ir ausų infekcijos Dekongestantai, skalavimas fiziologiniu tirpalu ir poilsis
Šalutinis vaistų poveikis Vaistų koregavimas arba nutraukimas ir namų gynimo priemonės
Vitamino B-12 trūkumas Vitamino B-12 papildai arba padidėjęs šio vitamino turinčių maisto produktų vartojimas
Nėštumas Namų gynimo priemonės ir poilsis
Inkstų pažeidimas

Mitybos pokyčiai, kraujospūdžio kontrolė ir vaistai

Centrinės nervų sistemos sutrikimai Individualus gydymo planas, kuris gali apimti namų gynimo priemones, kortikosteroidus ir poilsį
Vėžio gydymas Namų gynimo priemonės ir dažni poilsio laikotarpiai

Namų gynimo priemonės

Šios namų gynimo priemonės gali padėti sumažinti metalo skonį:

 • valgyti citrusinius vaisius arba gurkšnoti sultis, pavyzdžiui, apelsinų ar citrinų sultis
 • prieš valgį čiulpti gabalėlį citrininio saldainio
 • vengti naudoti metalinius indus ir virtuvės reikmenis
 • gerti žolelių arbatas
 • valgyti jogurtą
 • išlikti gerai hidratuotas
 • dantų ir liežuvio valymas prieš valgį
 • prieš valgį praskalauti sūriu vandeniu, soda arba antibakteriniu burnos skalavimo skysčiu

Kada kreiptis į gydytoją

Dėl sutrikusio skonio žmogus gali suvalgyti daugiau ar mažiau maisto arba suvartoti per daug cukraus ar druskos. Šie mitybos pokyčiai gali sukelti arba pabloginti kitas sveikatos problemas, tokias kaip širdies liga ir diabetas.

Kiekvienas, kuris jaučia metalo skonį kartu su nuovargiu, turėtų kreiptis į gydytoją, kad nustatytų pagrindinę priežastį ir geriausią gydymo kursą.

Santrauka

Metalo skonis ir nuovargis gali būti laikinas šalutinis vaistų poveikis arba nėštumo simptomai. Jie taip pat gali būti rimtesnių medicininių sutrikimų pasekmė.

Dažnai pagrindinės medicininės problemos gydymas išspręs simptomus.

Kiekvienas, jaučiantis metalo skonį ir nuovargį, turėtų pasikalbėti su gydytoju, kad nustatytų diagnozę.

Perskaitykite šį straipsnį ispanų kalba.