Sėklidžių skausmas gali turėti keletą priežasčių – nuo ​​infekcijų iki trauminių sužalojimų. Kartais sėklidžių skausmas gali būti medicininė pagalba.

Sėklidžių skausmas gali kilti dėl sužalojimo ar būklės, kuri prasidėjo sėklidėse ar kirkšnyse, tačiau daugeliu atvejų priežastis yra kitur organizme. Asmuo taip pat gali patirti sėklidžių skausmą dėl tokių priežasčių kaip išvaržos, suspausti nervai ar virškinimo trakto problemos.

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie galimas sėklidžių skausmo priežastis ir kada kreiptis į gydytoją.

Epididimitas

Epididimitas yra prielipo, kuris yra organas, kuriame spermatozoidai subręsta prieš išeinant iš kūno, infekcija.

Epididimito simptomai gali būti:

 • skausmas, kuris palaipsniui didėja
 • kapšelis, kurį liečiant jaučiasi karšta
 • patinimas

Lytiniu keliu plintančios infekcijos, tokios kaip chlamidija ir gonorėja, gali sukelti epididimitą. Šlapimo takų infekcijos taip pat gali sukelti epididimitą.

Gydytojai paprastai gydo būklę antibiotikais.

Išvaržos

Išvaržos atsiranda, kai audiniai stumiasi per silpną pilvo raumenų dalį. Kirkšnies išvarža yra viena iš išvaržų, kurios gali stumti į kapšelį ir sukelti sėklidžių skausmą ir patinimą.

Gydytojai gali sumažinti kirkšnies išvaržą arba grąžinti ją į vietą. Tačiau dėl išvaržos beveik visada reikės operacijos (išvaržos taisymo).

Inkstų akmenys

Inkstų akmenys gali sukelti skausmą, kuris spinduliuoja į sėklides. Gydytojai tai vadina nukreiptu skausmu, kai skausmas atsiranda už problemą sukeliančios srities.

Kiti simptomai, kuriuos gydytojai gali susieti su inkstų akmenimis, yra šie:

 • kraujo atspalvio šlapimas
 • deginimas šlapinantis
 • pykinimas
 • skausmas varpos viršuje
 • aštrus, mėšlungiškas skausmas, kuris gali plisti iš nugaros į kirkšnį
 • dažnai šlapinantis
 • vėmimas

Gydytojai gali patarti palaukti, kol inkstų akmenys praeis. Tačiau jei po kurio laiko akmuo nepraeina arba žmogus pradeda jausti infekcijos simptomus, tokius kaip karščiavimas ar išskyros, reikia kuo greičiau kreiptis į gydymą.

Gydymas gali apimti akmenų pašalinimo operaciją arba smūginės bangos litotripsiją, kuri sukelia smūgio bangas, kad suskaldytų akmenis.

Norėdami gauti daugiau tyrimais pagrįstos informacijos ir išteklių apie vyrų sveikatą, apsilankykite mūsų skirtame centre.

Orchitas

Orchitas yra infekcija ir sėklidžių uždegimas. Negydomas epididimitas gali sukelti orchitą.

Orchito simptomai gali būti:

 • nuovargis
 • karščiavimas
 • pykinimas
 • sėklidžių skausmas
 • vienos ar abiejų sėklidžių patinimas
 • vėmimas

Žmonės turėtų nedelsiant kreiptis į orchitą gydyti. Kartais skausmas gali būti toks stiprus, kad panašus į sėklidžių sukimąsi, o tai yra neatidėliotina medicininė pagalba.

Orchito gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties. Gydytojas gali skirti antibiotikų nuo bakterinių infekcijų. Kai virusas sukelia orchitą, jie gali rekomenduoti palaikomąjį gydymą, pvz., nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, poilsį ir kapšelio pakėlimą.

Žmonėms, sergantiems orchitu, gali prireikti skubiai atlikti kapšelio ultragarsinį tyrimą, jei skausmas / patinimas atsirado dėl sėklidžių sukimo.

Sėklidžių sukimasis

Sėklidžių sukimasis yra rimta sveikatos būklė, kuri atsiranda, kai spermatozoidų virvelė susisuka, kaip saldainių, ir nutraukia kraujo tiekimą į sėklidę. Spermatozinis virvelė yra sėklidžių „stiebas“, kuriame yra kraujagyslės ir kraujagyslės. Kraujagyslės yra latakas, pernešantis spermatozoidus iš prielipo į ejakuliacijos latakus prieš ejakuliaciją.

Paprastai sėklidžių sukimasis yra būklė, kuri dažniau pasitaiko jauniems vyrams, dažniausiai jaunesniems nei 25 metų.

Simptomai, kuriuos gydytojai sieja su sėklidžių sukimu, yra šie:

 • pykinimas
 • kapšelio paraudimas arba patamsėjimas
 • staigus, stiprus skausmas, atsirandantis vienoje kapšelio pusėje
 • patinimas kapšelyje
 • vėmimas

Sėklidžių sukimosi skausmas kartais būna laipsniškas. Kai kurie žmonės, sergantys šia liga, jaučia skausmą, kuris lėtai pablogėja per kelias dienas.

Remiantis Amerikos urologų asociacija, sėklidžių sukimasis dažniausiai atsiranda kairėje pusėje nei dešinėje.

Gydymas apima operaciją, siekiant ištaisyti sėklidžių sukimąsi. Retais atvejais, kai chirurgas negali pataisyti sukimo, jie gali pašalinti sėklidę.

Paprastai sėklidės sukimas pažeidžia tik vieną sėklidę, todėl jos pašalinimas paprastai neturi įtakos žmogaus vaisingumui. Tačiau, nors ir mažai tikėtina, tai įmanoma.

Sėklidžių navikas

Sėklidžių auglys gali sukelti skausmą ir patinimą sėklidžių srityje. Kiti simptomai gali būti:

 • bukas skausmas kirkšnyje
 • gumbelis sėklidėje
 • sėklidžių patinimas

Sėklidžių naviko simptomai gali būti panašūs į keletą kitų būklių, turinčių įtakos vyrams, pavyzdžiui, kirkšnies išvaržoms ir epididimitui. Gydytojas gali padėti diagnozuoti naviką ar kitą pagrindinę būklę.

Trauma

Smūgis į sėklides gali sukelti mėlynes, skausmą ir patinimą. Sėklidė taip pat gali plyšti arba išsivystyti hematocelė. Hematocelė atsiranda, kai kraujas kaupiasi aplink sėklidę ir spaudžia ją, paveikdamas kraujotaką.

Jei žmogus patyrė smūgį į sėklides ir jaučia skausmą bei patinimą, geriausia kreiptis į gydytoją.

Varikocelė

Varikocelės yra neįprastai didelės, išsiplėtusios sėklidžių venos. Kartais varikocelė nesukelia jokių simptomų.

Kai tai daroma, žmogus gali pastebėti sėklidžių skausmą, kuris stiprėja dėl fizinio aktyvumo arba per dieną. Varikocelė taip pat gali turėti įtakos žmogaus vaisingumui.

Gydytojai nežino, kas sukelia varikozę, tačiau paprastai gali jas gydyti chirurginiu būdu.

Žmonės turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dauguma varikocelių yra besimptomiai, todėl gydytojai dažnai varikocelę nustato atsitiktinai. Jei gydytojai juos randa, jiems paprastai nereikia gydymo, nes sėklidžių skausmas dažniausiai yra dėl ko nors kito.

Vaikų sėklidžių skausmas

Vaikai gali jausti sėklidžių skausmą dėl traumos, nesvarbu, ar tai būtų sportuojant, ar grubiai žaidžiant. Tačiau paauglių ir jaunesnių vaikų sėklidžių skausmas taip pat gali turėti tų pačių priežasčių kaip ir suaugusiems.

Žmonės turėtų kreiptis į gydytoją, jei jų vaikas skundžiasi sėklidžių skausmu. Taip yra todėl, kad kartais tai gali būti skubi medicininė pagalba, kurią reikia nedelsiant gydyti. Geriau tai aptarti su sveikatos priežiūros specialistais ir būti atsargiems, nei rizikuoti rimta žala.

Svarbu išmokyti vaikus aptarti sėklidžių skausmą taip, kaip jie skaudėtų bet kurioje kitoje kūno vietoje. Tai gali jaustis kaip nemalonus pokalbis, tačiau tai gali padėti išvengti, kad neatidėliotinos medicinos pagalbos rezultatas būtų blogas.

Papildomos priežastys ir gydymas

Papildomos sėklidžių skausmo priežastys gali būti:

 • Diabetinė neuropatija: Šis nervų pažeidimas dėl diabeto taip pat gali sukelti skausmą sėklidėse. Pagrindinio diabeto valdymas gali išspręsti problemą.
 • Hidrocelis: Tai yra skysčių kaupimasis, sukeliantis kapšelio patinimą. Paprastai jie paveikia kūdikius, tačiau gali turėti įtakos bet kokio amžiaus vyrams. Nors jie paprastai nesukelia skausmo, gali atsirasti skausmas dėl patinimo. Kūdikiams hidrocelė paprastai išnyksta savaime. Suaugusiesiems gali prireikti operacijos.
 • Idiopatinis sėklidžių skausmas: Čia sėklidžių skausmas atsiranda dėl an nežinoma priežastis. Gydymas gali apimti skausmo valdymą, kol gydytojai atlieka tolesnius tyrimus.
 • Kiaulytė: Dauguma sergančiųjų kiaulytėmis greitai pasveiksta. Tačiau vyrai, kuriems kiaulytė suserga po brendimo, gali išsivystyti komplikacijos pvz., sėklidžių uždegimas.
 • Prostatitas: Tai yra prostatos infekcija arba uždegimas. Gydymas skiriasi priklausomai nuo asmens, bet gali apimti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, raumenis atpalaiduojančius vaistus arba šiltas vonias.
 • Kapšelio masė: Gydymas skirsis priklausomai nuo masės priežasties. Kai kurios kapšelio masės priežastys yra epididimitas ir vėžys.
 • Spermatocelė: Čia sėklidėje kaupiasi skystis, taip pat žinoma kaip spermatozoidinė cista. Jie gali nereikalauti gydymo, bet jei jie tampa per dideli, vaistai gali sumažinti skausmą.
 • Šlapimo takų infekcija: Čia bakterijos patenka į šlapimo takus, įskaitant šlaplę, šlapimo pūslę ir inkstus. Vienas iš infekcijos simptomų gali būti sėklidžių skausmas. Kartais infekcija gali išnykti savaime, tačiau kartais gali prireikti antibiotikų.
 • Nugaros skausmas: Sėklidžių skausmas gali atsirasti dėl suspaustų nervų dėl paslydusių ar išvaržytų diskų.
 • Virškinimo trakto problemos: Vienas iš virškinimo trakto problemų, galinčių sukelti sėklidžių skausmą, pavyzdys yra divertikulitas. Divertikulitas yra maišelių uždegimas žarnyne.

Kada kreiptis į gydytoją

Geriausia kreiptis į gydytoją, jei…