Vitaminas E yra antioksidantas, galintis padėti kovoti su laisvaisiais radikalais, kurie yra molekulės, pažeidžiančios ląstelių DNR. Žmonės paprastai gali gauti pakankamai vitamino E iš savo dietos, tačiau jo taip pat galima įsigyti papildų ir odos priežiūros produktų pavidalu.

Kai kurios įmonės prideda vitamino E į odos priežiūros produktus, tokius kaip aliejai ir drėkintuvai. Tačiau daugeliui teiginių apie vitamino E vietinio vartojimo naudą trūksta įrodymų.

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie vitamino E naudą odai ir galimą riziką.

Kas yra vitaminas E?

Žmogus tepa ranką vitamino E kremuPasidalinkite Pinterest
megaflopp / Getty Images

Vitaminas E yra maistinė medžiaga, kurios organizmas negali pasigaminti pats. Jis gaunamas iš tam tikrų maisto produktų, tokių kaip riešutai ir sėklos, ir papildai.

Vitaminas E yra antioksidantas, o tai reiškia, kad jis gali sustabdyti arba panaikinti žalą, kurią laisvieji radikalai daro ląstelėms. Jis taip pat gali sumažinti uždegimą aplink kūną.

Organizmas vitaminą E kaupia odoje – tiek išoriniame epidermyje, tiek gilesniuose dermos sluoksniuose. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl daugelyje odos priežiūros produktų yra vitamino E.

Maistinė medžiaga gyvena riebalinėse liaukose, kurios sudaro plaukų folikulų pagrindą. Kūnas perneša vitaminą E į odą per riebalus – riebią medžiagą, kuri apsaugo ir sutepa odą.

Vitamino E rūšys

Vitaminas E iš tikrųjų reiškia dvi aštuonių vitaminų grupes. Dviejų tipų vitaminas E yra:

Tokoferoliai

Tai yra gausiausia vitamino E rūšis žmogaus organizme. Yra keturi tokoferolių potipiai: alfa, beta, delta ir gama.

Tokotrienoliai

Mažesniais kiekiais jų yra visame kūne. Tokotrienoliai taip pat turi alfa, beta, delta ir gama potipius.

Daugelyje produktų yra vitamino E, įskaitant:

 • Dietinis: Kai kuriose daržovėse, vaisiuose ir riebiuose maisto produktuose yra vitamino E, pavyzdžiui, kukurūzų aliejuje, migdoluose, špinatuose ir pomidoruose.
 • Geriamieji papildai: Keletas nereceptinių geriamųjų vitamino E papildų yra kapsulių pavidalu. Prieš vartojant, svarbu patikrinti vitamino E kiekį ir dozavimo nurodymus.
 • Vietinis vitaminas E: Tai produktai, kuriuos kas nors gali tepti ant odos, pavyzdžiui, drėkinamieji kremai.

Vitamino E nauda odai

Kai kurie galimi vitamino E privalumai odai yra šie:

Drėkinantis

Mokslininkai nustatė, kad produktai, kurių sudėtyje yra vitamino E, gali drėkinti odą. Tačiau jie nenustatė sąsajų tarp vitamino E vartojimo ir odos drėkinimo.

Todėl žmonės, norintys naudoti vitaminą E kaip drėkinamąją priemonę, turėtų laikytis vietinių produktų, kuriuose yra vitamino.

Kova su UV sukeltais odos pažeidimais

Oregano valstijos universitetas pabrėžia keletą tyrimų, rodančių, kad vitaminas E gali kovoti su odos pažeidimais dėl saulės poveikio. Tačiau dauguma iki šiol atliktų tyrimų buvo susiję su gyvūnais arba žmogaus odos ląstelėmis laboratorijoje.

Gali būti, kad vitamino E pridėjimas prie apsaugos nuo saulės suteikia papildomos naudos odai, tačiau svarbu pažymėti, kad pats vitaminas E nėra veiksminga apsauga nuo saulės.

Žaizdų gijimas

Apžvalginio straipsnio autorius Tarptautinis žaizdų žurnalas rodo, kad vitaminas E gali skatinti žaizdų gijimą.

Teorija teigia, kad kadangi vitamino E trūkumas gali sulėtinti žaizdų gijimą, geras šios maistinės medžiagos kiekis gali turėti priešingą poveikį. Tačiau apžvalga pabrėžė, kad trūksta aukštos kokybės tyrimų, kurie paremtų šią idėją.

Priešuždegiminės savybės

Uždegimas yra organizmo reakcija į traumą ar infekciją. Tai gali sukelti skausmą, spalvos pasikeitimą ir patinimą. Daugelis įprastų odos ligų sukelia uždegimą, įskaitant spuogus.

2020 m. atliktas tyrimas Mokslinės ataskaitos peržiūrėjo 26 klinikinius tyrimus ir rado įrodymų, kad vitamino E papildai mažina suaugusiųjų uždegimą. Tačiau norint patvirtinti šią išvadą, reikia atlikti daugiau aukštos kokybės tyrimų.

Ar vitaminas E šviesina odą?

Kai kurie žmonės vitaminą E vartoja su citrinų sultimis arba Kiti ingridientai odai balinti. Nėra įrodymų, kad tai veikia, ir šie produktai gali sukelti šalutinį poveikį, įskaitant:

 • odos pažeidimas
 • padidėjęs jautrumas saulei
 • netolygus odos tonas

Daugelis naminių odos šviesinimo procedūrų, kurias žmonės gali rasti internete, neturi mokslinių įrodymų, patvirtinančių jų naudojimą ir gali sukelti negrįžtamų padarinių.

Ar vitaminas E padeda nuo randų?

Nors vitaminas E ilgą laiką buvo naudojamas gydant randus, dauguma tyrimų nepatvirtina šio naudojimo.

2016 m. šešių tyrimų apžvalga padarė išvadą, kad nėra pakankamai įrodymų, kad vitaminas E būtų rekomenduotas randų gydymui. Trys tyrimai parodė, kad vietiškai vartojant vitaminą E šiek tiek sumažėjo randų atsiradimas, o kiti trys nepagerėjo.

Amerikos dermatologų akademijos asociacija pataria, kad laikant žaizdą drėgną galima išvengti randų susidarymo. Tam rekomenduojama naudoti vazeliną.

Kaip juo naudotis

Nuo 14 metų žmonės reikalauja 15 miligramų (mg) vitamino E per dieną, nors maitinančioms krūtimi ar krūtimi maitinančioms reikia apie 19 mg. Nėra įrodymų, kad papildomas vitaminas E būtų naudingas. Be to, didelių dozių vartojimas gali būti žalingas.

Prieš pradėdamas vartoti bet kokį naują priedą, žmogus visada turėtų pasitarti su gydytoju.

Geriausias būdas naudoti vitamino E produktus odai apima šiuos veiksmus:

 • pasikalbėkite su gydytoju apie bet kokias odos problemas prieš pradėdami vartoti vitaminą E
 • vadovaudamiesi instrukcijomis ant pakuotės ir laikydamiesi rekomenduojamos paros dozės
 • svarsto galimybę eksperimentuoti su įvairiomis vitamino E formomis, kad nustatytų, kuri iš jų duoda geriausius rezultatus
 • nutraukti vitamino E vartojimą, jei atsiranda šalutinis poveikis, pvz., odos jautrumas arba alerginė reakcija
 • dėvėkite apsaugos nuo saulės priemones, kai naudojate vitaminą E ar kitas odos priežiūros priemones

Kai kurios vitamino E formos gali sukelti odos dirginimą arba alergines reakcijas, ypač su esterių konjugatais. Žmonės turėtų tepti produktą ant nedidelio odos ploto, kad patikrintų jautrumą prieš naudodami jį plačiau.

Santrauka

Vitaminas E padeda išlaikyti sveiką odą. Žmonės dažnai gali gauti pakankamai vitamino E su maistu, tačiau jie taip pat gali gauti jo papildų ir odos priežiūros produktų pavidalu.

Tačiau žmonės turėtų turėti omenyje, kad daugeliui teiginių apie vitamino E vietinio vartojimo naudą vis dar trūksta įrodymų. Be to, per burną vartoti vitamino E gali būti pavojinga.