Tikslios priežastys, kodėl opioidai sukelia niežulį, neaiškios, tačiau yra keletas teorijų. Tai apima opioidų poveikį putliosioms ląstelėms ir opioidų receptoriams odoje.

Opioidai yra vaistų, vartojamų vidutinio sunkumo ar stipriam skausmui malšinti, klasė. Šie vaistai apima receptinius vaistus, tokius kaip morfinas ir oksikodonas, ir nelegalius vaistus, įskaitant heroiną.

Opioidai dažnai yra ūminio ar trumpalaikio vidutinio ar stipraus skausmo gydymo priemonė. Tačiau šalutinis poveikis, pavyzdžiui, niežulys, gali apriboti jų naudingumą klinikinėje aplinkoje.

Šiame straipsnyje aptariamas opioidų niežėjimas, jo gydymas ir valdymas bei tai, kaip žmonės gali kreiptis pagalbos, jei patiria opioidų vartojimo sutrikimą.

Kodėl opioidų vartojimas sukelia niežulį?

Ranka braižosi ekraną dėl opioidų niežėjimoPasidalinkite Pinterest
Kenko Ito/EyeEm/Getty Images

Opioidai, tokie kaip oksikodonas (OxyContin), hidrokodonas (Vicodin), kodeinas ir morfinas, yra vertingi vaistai vidutinio sunkumo ar stipriems skausmams gydyti. Tačiau jie gali sukelti fizinį šalutinį poveikį, pvz., niežėjimą, net jei asmuo vartoja juos taip, kaip nurodyta.

Niežulys yra labai dažnas tarp opioidus vartojančių žmonių. Viename 2021 m. tyrime nustatyta, kad 60–90 % žmonių patyrė niežulį po lipofilinių opioidų, tokių kaip fentanilis, vartojimo. Po morfijaus vartojimo 60–85% pasireiškė niežulys kaip šalutinis poveikis.

Opioidai sukelia niežulį, nes gali sukelti imuninės sistemos atsaką, kuris paveikia putliųjų ląstelių paviršiuje esančius receptorių baltymus.

Stiklo ląstelės yra a baltųjų kraujo kūnelių tipas randama viso kūno jungiamajame audinyje, ypač odoje ir nervuose. Šios ląstelės padeda imuninei sistemai reaguoti į patogenus, tokius kaip bakterijos ir parazitai, ir kontroliuoti kitų tipų imuninį atsaką.

Daugumoje ląstelių yra cheminių medžiagų, tokių kaip histaminas ir citokinai, kurias jos išskiria alerginių reakcijų ir kai kurių imuninių atsakų metu. Tai padeda kūnui išplėsti kraujagysles, todėl į tą vietą patenka daugiau kraujo. Tačiau tai taip pat gali sukelti niežėjimą ir uždegimą.

Atrodo, kad kai asmenys vartoja opioidus, jų putliosios ląstelės gali reaguoti tarsi tai būtų alerginė reakcija.

Asmuo taip pat gali jausti niežulį dėl opioidų poveikio nervų sistemai. Niežulys gali persikelti iš odos į smegenis per nervus dėl sąveikos su opioidais odos receptoriai.

Trečiasis galimas niežėjimo mechanizmas egzistuoja, jei asmuo švirkščia narkotikus, įskaitant nelegalius opiatus, tokius kaip heroinas. Injekcijos procesas gali sukelti sužalojimus, abscesus ir odos infekcijas injekcijos vietoje, kurios gali niežėti, kai jos gyja. Asmuo taip pat gali pasirinkti savo odą, o tai gali pabloginti infekciją ir niežėjimą.

Niežėjimo dėl opioidų vartojimo gydymas ir valdymas

Opioidai skirtingai veikia žmones, o kai kurių asmenų fizinė reakcija gali būti intensyvesnė nei kitų. Jei asmuo vartoja receptinius opioidinius vaistus ir jaučia stiprų niežulį, jis turėtų kreiptis į savo gydytoją, kad aptartų alternatyvias galimybes.

Gydytojas gali pasiūlyti vaistus nuo niežėjimo, pvz., antihistamininius vaistus ar vietinius steroidus, kad padėtų fiziniams simptomams. Taip pat gali būti naudingi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Be to, gydytojas gali skirti vaistus nuo nerimo, kad padėtų susidoroti su stresu, jei tai yra prisidedantis veiksnys.

Kitas opioidų vartojimo šalutinis poveikis

Be opioidų perdozavimo ir padidėjusios opioidų vartojimo sutrikimo rizikos vartojant ilgą laiką, opioidų vartojimas turi daugybę neigiamų šalutinių poveikių, dauguma žmonių patirtį.

Šalutinis poveikis skiriasi nuo lengvo iki pavojingo gyvybei ir gali apimti:

 • galvos svaigimas
 • galvos skausmas
 • nuovargis
 • mieguistumas
 • sausa burna
 • prakaitavimas
 • seksualinė disfunkcija
 • pykinimas
 • vėmimas
 • vidurių užkietėjimas
 • išmatų pažeidimas
 • žarnyno nepraeinamumas
 • nereguliarus kvėpavimas
 • sumišimas
 • kritimai ir nelaimingi atsitikimai

Opioidų vartojimo sutrikimų gydymas

Yra įvairių opioidų vartojimo sutrikimo gydymo ir abstinencijos simptomų valdymo galimybių. Tačiau svarbiausias žingsnis sveikstant yra kreiptis pagalbos į kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą, pavyzdžiui, gydytoją, psichiatrą, psichologą ar slaugytoją, kuris gali pritaikyti tinkamą individualų gydymo planą.

Dažnas gydymo metodas yra vaistai. Šie veiksmingi vaistai gali būti metadonas, buprenorfinas arba naltreksonas, padedantys žmonėms sumažinti arba nutraukti opioidų vartojimą, kartu valdant visus susijusius abstinencijos simptomus.

Gydytojai šiuos vaistus derina su konsultavimo ir elgesio terapija. Konsultavimas atlieka svarbų vaidmenį sveikstant ir padeda žmonėms spręsti asmenines ir socialines problemas bei kitas problemas, kurios gali turėti įtakos jų opioidų vartojimo sutrikimui.

Kaip ir bet kurio kito narkotikų vartojimo sutrikimo atveju, gali būti sunku nutraukti opioidų vartojimo ciklą. Tačiau visapusiška priežiūra, apimanti visus žmogaus gyvenimo aspektus, įmanoma pasveikti.

Ieškau pagalbos

Asmenys gali pasiekti ilgalaikį pasveikimą ir remisiją su tinkamu gydymu ir pagalba. Kai žmonės apsupa save palaikančia bendruomene, jie labiau linkę pasiekti ir išlaikyti sveikesni santykiai su opioidais.

Yra daug išteklių, įskaitant karštąsias linijas, paramos grupes ir gydytojus, kurių specializacija yra opioidų vartojimo sutrikimo gydymas. Šie ištekliai yra vertingi atskaitos taškai:

 • Piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis ir psichikos sveikatos paslaugų administracija (SAMHSA): Informacija žmonėms, norintiems gydytis dėl narkotikų vartojimo / priklausomybės, psichikos sveikatos problemų arba abiejų.
 • Perdozavimo linija: Padeda asmenims, šeimoms ir bendruomenėms, paveiktoms medžiagų vartojimo sutrikimo.
 • GuideStar: labdaros ir ne pelno organizacijų, skirtų padėti asmenims, turintiems opioidų vartojimo sutrikimų, katalogas.

Ieškoti pagalbos dėl priklausomybės gali atrodyti bauginančiai ar net baisu, tačiau pagalbą gali suteikti kelios organizacijos. Jei manote, kad jums ar jūsų artimam žmogui atsiranda priklausomybės požymių, galite kreiptis į šias organizacijas, kad gautumėte neatidėliotinos pagalbos ir patarimo:

 • Piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis ir psichikos sveikatos paslaugų administracija (SAMHSA): 800-662-4357 (TTY: 800-487-4889)

 • Nacionalinė savižudybių prevencijos linija: 800-273-8255

Santrauka

Intensyvus niežėjimas yra opioidų vartojimo šalutinis poveikis, kurio ekspertai iki galo nesupranta. Tačiau stiebo ląstelių biologijos ir nervų sistemos sąveikos supratimo pažanga leido suprasti, kaip opioidai gali sukelti niežulį.

Jei asmuo vartoja receptinius opioidinius vaistus ir patiria stiprų niežulį, jis turėtų pasikalbėti su gydytoju apie galimas alternatyvas ar vaistus, kurie gali palengvinti simptomus.

Jei asmuo patiria opioidų vartojimo sutrikimą, jis turėtų pasitarti su savo gydytoju arba kitu gydytoju, kad aptartų gydymo galimybes.