Mes įtraukiame produktus, kurie, mūsų nuomone, yra naudingi mūsų skaitytojams. Jei perkate per nuorodas šiame puslapyje, galime uždirbti nedidelį komisinį atlyginimą. Štai mūsų procesas.

Medicinos naujienos šiandien rodo tik tuos prekių ženklus ir produktus, už kuriuos stovime.

Mūsų komanda kruopščiai ištiria ir įvertina mūsų svetainėje pateiktas rekomendacijas. Norėdami įsitikinti, kad produktų gamintojai laikėsi saugos ir efektyvumo standartų, mes:

 • Įvertinkite ingredientus ir sudėtį: Ar jie gali pakenkti?
 • Patikrinkite visus teiginius apie sveikatingumą: Ar jie atitinka dabartinį mokslinių įrodymų rinkinį?
 • Įvertinkite prekės ženklą: Ar ji veikia sąžiningai ir laikosi geriausios pramonės praktikos?

Mes atliekame tyrimus, kad galėtumėte rasti patikimų produktų, skirtų jūsų sveikatai ir gerovei.

Skaitykite daugiau apie mūsų tikrinimo procesą.

Išminties dantys yra paskutiniai dantys, prasilaužantys pro dantenas žmogaus burnos gale. Jie gali sukelti dantenų skausmą. Namų gynimo priemonės ir vaistai gali padėti, tačiau žmogui gali tekti pašalinti protinius dantis.

Iš viso yra keturi išminties dantys, po vieną tolimiausiame viršutinių ir apatinių dantenų kampuose.

Protinių dantų skausmas gali išnykti savaime, tačiau kai kuriais atvejais jį reikės gydyti namuose arba gydyti ligoninėje arba dantų chirurgijoje.

Šiame straipsnyje aptariamos skausmo malšinimo galimybės ir priežastys.

Simptomai

Išminties dantis.Pasidalinkite Pinterest
rommma / Getty Images

Išminties dantys gali sukelti nedidelį skausmą ir diskomfortą, kai jie išnyra per dantenas. Jie taip pat gali apsunkinti dantų siūlą, leisti maistui įstrigti arba bakterijoms patekti į dantenas.

Jei protiniai dantys išdygsta netinkamoje padėtyje arba jei nėra pakankamai vietos jiems augti, tai taip pat gali priežastis:

 • skausmas, patinimas ar sustingimas žandikaulyje
 • patinusios, jautrios ar kraujuojančios dantenos
 • sunku atidaryti burną ar kramtyti
 • Blogas kvapas

Priežastys

Protiniai dantys paprastai prasiskverbia pro dantenas, kai žmogui yra 17–21 metų. Pojūtis, kai dantis stumiasi per dantenas, gali būti skausmingas.

Be to, žmogaus burnoje dažnai nelieka vietos protiniams dantims, nes suaugusiųjų dantys jau yra išsivystę. Dėl šios vietos trūkumo protiniai dantys gali išlįsti kampu arba įstrigti ir neišnykti iki galo.

Tai vadinama pažeistais protiniais dantimis ir dėl to dantenos tampa pažeidžiamos, nes lūžta paviršius, tačiau dantys ne iki galo išdygsta. Maistas ir bakterijos gali įstrigti dantenose ir sukelti keletą problemų, įskaitant:

 • dantenų liga
 • infekcijos
 • abscesai
 • cistos

Namų gynimo priemonės

Pažeisti protiniai dantys gali sukelti skausmą, skausmus ir jautrumą. Galiausiai išminties dantų pašalinimas gali padėti išspręsti šias problemas.

Tuo tarpu yra keletas natūralių namų gynimo priemonių.

1. Ledo paketas

Ledo paketo uždėjimas ant žandikaulio gali padėti sumažinti uždegimas, kuris savo ruožtu gali sumažinti skausmą. Ledo naudojimas taip pat gali turėti stingdantį poveikį.

Asmuo gali pabandyti laikyti ledo paketą su rankšluosčiu aplink žandikaulį iki 15 minučių.

Ledo paketą galima tepti ir uždėti su 15 minučių pertraukomis, kol skausmas atlėgs.

2. Skalavimas sūriame vandenyje

Sūrus vanduo turi natūralių dezinfekuojančių savybių. A 2017 metų tyrimas parodė, kad burnos skalavimas sūriu vandeniu gali padėti sumažinti bakterijų.

Kartais skausmo priežastimi gali būti bakterijų susikaupimas lūžusiose dantenose aplink protinius dantis. Taigi, skalavimas sūriu vandeniu gali padėti gydyti infekciją ir sumažinti diskomfortą.

Kad sūrus vanduo būtų nuplaunamas, stiklinėje ką tik virinto vandens žmogus gali ištirpinti kelis šaukštus druskos. Kai vanduo šiek tiek atvės, jį galima keletą minučių sukioti aplink burną, tada išspjauti.

Asmuo gali norėti skalauti burną sūriu vandeniu du ar tris kartus per dieną arba tol, kol skausmas pradės mažėti.

3. Gvazdikėliai

Tyrimai apie gvazdikėlių veiksmingumą malšinant išminties danties skausmą yra teigiami. Kai kurie tyrimai siūlo kad gvazdikėlių kaip vietinio skausmo malšintuvo naudojimas yra pažadėtas dėl jų stingdančio poveikio.

Norėdami išbandyti šią namų gynimo priemonę, žmogus gali naudoti visą gvazdikėlį arba gvazdikėlių aliejų. Jei naudojate visą gvazdikėlį, jie turėtų:

 • uždėkite gvazdikėlį ant skausmą sukeliančio išminties danties
 • laikykite jį vietoje uždarydami žandikaulį, bet nekramtydami
 • palikite, kol skausmas sumažės, tada išspjaukite

Norėdami išbandyti šią priemonę naudodami gvazdikėlių aliejų, žmogus gali:

 • ant vatos kamuoliuko užlašinkite kelis lašus gvazdikėlių aliejaus
 • uždėkite vatą ant skausmą sukeliančio išminties danties
 • laikykite vatą vietoje, kol skausmas sumažės, tada nuimkite

Abu gvazdikėlių aliejus ir visą gvazdikėlį galima įsigyti internetu.

4. Svogūnai

A 2021 metų studija nustatė, kad svogūnai turi priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių. Šie svogūnų pranašumai reiškia, kad jie gali padėti sumažinti patinimą ir kovoti su bakterinėmis infekcijomis.

Norėdami naudoti svogūnus kaip namų gynimo priemonę, asmuo turėtų:

 • nupjaukite svogūno gabalėlį
 • kramtykite svogūną toje burnos pusėje, kurioje skauda
 • kramtykite keletą minučių, kol skausmas sumažės, tada išspjaukite svogūną

Šis procesas leidžia svogūno sultims patekti į dantenas, kad jos sumažintų uždegimą ir bakterijas.

5. Arbatos maišeliai

2016 m. atliktas tyrimas parodė, kad arbatos maišeliuose esantys taninai turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Tai reiškia, kad arbatos maišeliai gali padėti sumažinti patinimą ir kovoti su bakterinėmis infekcijomis.

Norėdami naudoti arbatos maišelius kaip namų gynimo priemonę, žmogus turėtų išsivirti arbatos puodelį ir puodelį įdėti į šaldytuvą su jame likusiu arbatos maišeliu. Kai arbata atšals, arbatos maišelį galima išimti ir įdėti į burną, kur jaučiamas skausmas.

Į arbatą negalima dėti pieno, grietinėlės ar cukraus. Tinkamų paprastų arbatos maišelių galima įsigyti internetu.

Medicininiai gydymo būdai

Keletas medicininių gydymo būdų taip pat gali būti naudojami siekiant sumažinti skausmą, kurį sukelia pažeistas išminties dantis, įskaitant kai kurias nereceptines galimybes.

1. Akupunktūra

Akupunktūra yra alternatyviosios medicinos forma, kuri apima plonų adatų įvedimą į kūną.

Kai kurie tyrimai rodo, kad akupunktūra gali būti naudojama dantų skausmui malšinti, įskaitant skausmą, kurį sukelia pažeistas išminties dantis.

Tiesą sakant, pagal vieną 2020 m. tyrimą, akupunktūra veiksmingiau sumažino dantų skausmo intensyvumą, palyginti su kontroline grupe.

2. Stingdantis gelis

Stingdantis dantų gelis gali padėti sumažinti dantenų pojūtis ir nuobodus skausmas. Šiuos gelius galima įsigyti be recepto arba internetu, juose yra veikliosios medžiagos benzokaino.

Daugumą dantų gelių galima tepti tiesiai ant pažeistų dantenų visą dieną. Tačiau svarbu, kad žmogus laikytųsi prie gaminio pateiktų nurodymų. Be to, gali būti alergija benzokainui.

3. Ibuprofenas

Ibuprofenas yra nereceptinis skausmą malšinantis vaistas, kuris padeda sumažinti uždegimą.

Vartodami rekomenduojamą dozę ant pakuotės, galite sumažinti diskomfortą. Jis taip pat gali sumažinti dantenų uždegimą, susijusį su protinių dantų vystymusi.

Ibuprofenas arba kiti NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo), pvz., aspirinas, gali būti veiksmingas skausmo malšinimas, kol asmuo gali kreiptis į odontologą.

Pašalinimas

Kai kuriais atvejais namų gynimo priemonės gali nesumažinti skausmo dėl pažeisto išminties danties.

Odontologas arba dantų chirurgas gali pašalinti išminties dantį dantų chirurgijoje. Gydytojas suleis vietinį anestetiką į paveiktą vietą, kad numalšintų operacijos skausmą. Gydytojas paspaus dantį, kad atlaisvintų jį iš lizdo.

Gydytojas padaro nedidelius pjūvius aplink dantį ir prieš pašalindamas išminties dantį gali supjaustyti į mažesnius gabalus. Procedūra paprastai trunka tik kelias minutes, tačiau gali trukti iki 20 minučių, o kartais ir ilgiau.

Dantenos paprastai skauda tik nuo to laiko, kol anestetikas baigiasi, iki maždaug trijų dienų, bet kartais skausmas trunka iki dviejų savaičių.

Prevencija

Protiniai dantys yra kietesni nei kiti dantys, todėl jiems dažniau atsiranda ėduonies. Kai žmogui dygsta protiniai dantys, yra praktinių dalykų, kuriuos jie gali padaryti, kad sumažintų dantenų užkrėtimo tikimybę. Šie veiksmai apima:

 • Geros burnos higienos praktika: Dantų valymas du kartus per dieną, dantų siūlas ir burnos skalavimo skystis gali padėti sumažinti bakterijų, sukeliančių infekcijas, skaičių burnoje.
 • Geriant daug vandens: Tai padeda nuplauti maistą ir bakterijas nuo dantų ir dantenų.
 • Venkite saldžių maisto produktų: Saldūs maisto produktai gali įstrigti pažeistose dantenose ir paskatinti bakterijų augimą.

Dažnai užduodami klausimai

Štai keletas dažniausiai užduodamų klausimų apie išminties danties skausmą.

Kodėl atsiranda išminties danties skausmas ir…