Yra keletas gastroezofaginio refliukso ligos operacijos variantų. Visos operacijos apima apatinės stemplės dalies susiaurėjimą arba uždarymą, kad būtų išvengta rūgšties refliukso.

Chirurgai kai kurias gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) procedūras atlieka kaip atviras operacijas per pjūvį pilvo srityje. Kitos procedūros yra laparoskopinės operacijos, apimančios mažus pjūvius. Chirurgai taip pat gali naudoti nechirurgines galimybes, kurias atlieka kaip ambulatorines procedūras.

Vaistiniai preparatai ir gyvenimo būdo koregavimas, pavyzdžiui, mitybos pokyčiai, paprastai yra pirmieji GERL valdymo žingsniai. Tačiau operacija gali būti pasirinkta, jei tai nepadeda.

Šiame straipsnyje nagrinėjamos GERL operacijos galimybės, atsigavimo laikas, komplikacijos ir sėkmės rodikliai. Taip pat nagrinėjami kiti GERL valdymo būdai.

Chirurgijos tipai ir kitos medicininės procedūros dėl GERL

Kažkas, mūvintis mėlynas gumines pirštines, nustato endoskopinį aparatą, kurį gydytojai naudoja diagnozuodami GERL.Pasidalinkite Pinterest
Getty Images

Gydytojai gali pasiūlyti operaciją ar kitas medicinines procedūras dėl GERL, jei asmuo nemato palengvėjimo nuo vaistų ir turi komplikacijų, tokių kaip kraujavimas ar opos. Yra įvairių procedūrų, kurias chirurgai gali naudoti, kad palengvintų žmogaus GERL simptomus. Jie įtraukia:

Fundoplikacija

Fundoplikacija yra Auksinis standartas GERL operacijų. Procedūros metu chirurgas naudoja viršutinę skrandžio dalį, kad sustiprintų ir įtemptų apatinę stemplę bei sustiprintų sfinkterį, kuris yra raumenų pluoštas, padedantis neleisti skrandžio turiniui judėti atgal į stemplę.

Chirurgai gali atlikti fundoplikaciją kaip laparoskopinę, rakto skylutę, operaciją arba kaip atvirą procedūrą. Atvira operacija yra labiau invazinė, o chirurginė žaizda yra daug didesnė, o tai reiškia, kad atsigavimo laikas dažnai yra ilgesnis.

Linx operacija

Linx yra mažas magnetinių titano karoliukų žiedas, suvertas kartu. Chirurgas procedūros metu apvynioja Linx aplink apatinį stemplės sfinkterį, kad suspaustų ir sustiprintų tą vietą.

Magnetinė Linx prigimtis leidžia jiems atsidaryti ir užsidaryti, kad maistas galėtų prasiskverbti, paprastai neleidžiant skrandžio rūgščiai patekti į stemplę.

Procedūra yra saugusveiksmingas, minimaliai invazinis ir turi trumpą atsigavimo laiką.

Transoralinė be pjūvio dugno pjūvis (TIF)

TIF yra būdas gydyti GERL simptomus be operacijos, atkuriant natūralų refliukso barjerą. Jei kam nors netinka fundoplikacija, gydytojai gali pasirinkti TIF procedūrą.

TIF metu chirurgas naudoja specialų įrankį, vadinamą EsophyX įrenginiu. Jie įkiša prietaisą į burną ir žemyn per stemplę. Prietaisas sukuria odos raukšles stemplės apačioje, kad sukurtų naują skrandžio vožtuvą, kuris apsaugo nuo skrandžio rūgšties refliukso.

Nors asmeniui reikia anestezijos, būtinas atsigavimo laikas yra minimalus nes nėra pjūvių.

Stretta procedūra

Stretta procedūrai naudojama radijo dažnio energija ir endoskopas. Chirurgai dažnai atlikti Stretta ambulatorinę procedūrą, nes ji nechirurginė, minimaliai invazinė ir greitai atsigauna.

Stretta procedūros metu chirurgas į stemplę įveda endoskopą. Šis vamzdelis perduoda radijo dažnio bangas į vietą, kurioje stemplė jungiasi su skrandžiu.

Radijo bangos sukuria nedidelius pjūvius stemplės audinyje. Kai šie įpjovimai gyja, jie sudaro randų audinį, kuris sustiprina vietą ir blokuoja nervus, kurie reaguoja į rūgšties refliuksą.

Endoskopas taip pat tiekia vandenį, kad išvengtų karščio žalos kitoms kūno vietoms.

Stretta atrodo saugi. 2013 m. apžvalgoje autoriai pažymėjo, kad daugiau nei 15 000 Stretta procedūrų buvo tik 29 nepageidaujami reiškiniai ar problemos.

A 2017 sisteminė apžvalga dalyvavo 2 468 pacientai, pranešė, kad Stretta procedūros sumažino skrandžio rūgšties poveikį gerklėje, sumažino protonų siurblio inhibitorių poreikį ir žymiai pagerino jų gyvenimo kokybę.

Atsigavimo laikas

Atsigavimo laikas gali skirtis priklausomai nuo operacijos tipo ir asmens. Invazinėms operacijoms reikia ilgesnio atsigavimo laiko.

Paprastai po GERL operacijos žmonės ligoninėje praleidžia 1–3 dienas. Gydymas stacionare leidžia gydytojams stebėti asmenį. Asmuo gali išeiti iš ligoninės, jei gali valgyti, gerti ir nuryti be problemų ir nepatiria jokio šalutinio poveikio.

Paprastai pacientai turi laikytis minkšto, tyrinto maisto ar skysčių dietos tik po GERL operacijos. Šie mitybos apribojimai skiriasi priklausomai nuo asmens, tačiau dauguma pacientų palaipsniui grįžta prie tvirtos dietos per 2–8 savaites.

Be to, chirurgai gali rekomenduoti žmonėms po operacijos ir kelias savaites vartoti tik sutrintus arba skystus vaistus.

Su Linx ir kitomis minimaliai invazinėmis procedūromis gydytojai gali jas atlikti ambulatoriškai arba su a 1 diena likti.

Sėkmės rodikliai

Laparoskopinė GERL operacija paprastai turi puikų sėkmės rodiklį. Atliekant trumpalaikius iki 5 metų ir ilgalaikius iki 10 metų tyrimus, dauguma žmonių teigia, kad yra labai patenkinti operacija, jų simptomai sumažėjo, o gyvenimo kokybė pagerėjo.

Daugumai žmonių po GERL operacijos nebereikia vaistų nuo refliukso.

Rizika ir komplikacijos

Kaip ir atliekant bet kokią operaciją, GERL operacija kelia pavojų ir komplikacijų, įskaitant:

 • rijimo problemos, jei skrandis per stipriai apgaubia stemplę
 • stemplė juda taip, kad skrandis neberemia vožtuvo
 • rėmuo, kuris grįžta

 • pilvo pūtimas, diskomfortas ar dujų perteklius

Kadangi stemplės ir įėjimo į skrandį jungtis yra sudėtinga, laikui bėgant chirurginė korekcija taip pat gali susilpnėti. Iki 30% žmonių, kuriems atlikta fundoplikacijos procedūra, patiria struktūrinių komplikacijų.

Kiti gydymo būdai

Bet kokia operacija yra didelis žingsnis. Dažnai chirurgija yra paskutinė išeitis, todėl žmonės pirmiausia turėtų išbandyti gyvenimo būdą ir vaistus, kad sumažintų GERL simptomus. Šie gali įtraukti:

 • keisti mitybą, įskaitant alkoholio, apelsinų sulčių ar pomidorų vengimą
 • išlaikyti vidutinį svorį
 • miego metu laikyti galvą pakelta
 • mesti rūkyti
 • vartojant nereceptinius vaistus nuo GERL, pvz., antacidinius vaistus

Sužinokite daugiau apie GERL dietos pokyčius čia.

Jei atlikus šiuos veiksmus simptomai nepalengvėja, gydytojas gali rekomenduoti recepto stiprumo H2 blokatorius arba protonų siurblio inhibitorius (PSI). Žmonės gali nusipirkti šių vaistų versijas be recepto, nors jie gali nepasiūlyti tokių pačių rezultatų kaip receptiniai vaistai.

H2 blokatoriai ir PSI sumažina skrandžio gaminamos rūgšties kiekį, todėl stemplė gali išgyti. PSI yra veiksmingesni ir daugeliui žmonių gali išgydyti stemplės gleivinę.

Paprastai šie vaistai yra saugūs, tačiau kai kuriems žmonėms gali pasireikšti šalutinis poveikis, įskaitant galvos skausmą, viduriavimą ir virškinimo sutrikimus.

Kas yra GERD?

Jei žmogus serga GERL, skrandžio rūgštis patenka į stemplę, kuri jungia burną ir skrandį. Gydytojai tai vadina rūgšties refliuksu. Jis gali sudirginti ir pažeisti stemplės gleivinę.

Daugeliui žmonių retkarčiais pasireiškia rūgšties refliuksas arba gastroezofaginis refliuksas (GER), ypač valgydami aštrų maistą arba gausiai pavalgę. Tačiau GERL yra lėtinė liga, pasireiškianti dažnais simptomais bent du ar daugiau per savaitę.

Amerikos gastroenterologijos koledžas apskaičiavo, kad 20% žmonių Jungtinėse Valstijose turi šią būklę.

GERD simptomai yra šie:

 • deginimo pojūtis krūtinėje, vadinamas rėmuo
 • krūtinės skausmas
 • problemų su rijimu
 • pykinimas
 • jausmas, lyg gerklėje būtų gumbas
 • maisto ar skrandžio rūgšties regurgitacija

Žmogui gali pasireikšti šie simptomai, nes raumenys, kurie turėtų sudaryti sandariklį tarp skrandžio ir stemplės, susilpnėja arba neužsidaro normaliai.

Jei žmogus nesikreipia dėl GERL gydymo, laikui bėgant gali atsirasti rimtų komplikacijų, įskaitant stemplės vėžį.

Kai kurie žmonės gali valdyti GERD dietos ir gyvenimo būdo pokyčiais bei vaistais. Tačiau kai kuriems simptomams palengvinti reikalinga operacija.

Klausimai, kuriuos reikia užduoti gydytojui

Asmuo turi žinoti, ar operacija jam yra geriausia išeitis. Štai keletas klausimų, kurie gali padėti asmeniui suprasti gydymo galimybes:

 • Kokias gydymo galimybes rekomenduotumėte?
 • Kokias chirurginio gydymo galimybes rekomenduojate?
 • Jei man nebus atlikta operacija, ar laikui bėgant mano GERL pablogės?
 • Koks yra operacijos šalutinis poveikis ir rizika?
 • Ar aš tinkamas kandidatas laparoskopinei operacijai?
 • Kiek sėkmingos šios antirefliuksinės operacijos?
 • Ar man kada nors reikės papildomos operacijos?
 • Kaip atrodys atkūrimo procesas?

Santrauka

GERL yra virškinimo trakto būklė, kai padidėja skrandžio rūgštis…